Památka vojákům "Velké války"

Vojáci 1. světové války z Brumova-Bylnice, Svatého Štěpána, Svaté Sidonie.

Dopisy vojáků

František Bližňák

Dopisy Františka Bližňáka *14.7.1873 - +5.11.1914, který musel bojovat v rakousko-uherské armádě.
Toto osobně psal své ženě Františce a Faustynu Šerému. Jsou tady taky lístky, které už on sám psát nemohl.
Dopisy nejsou úplně chronologicky seřezeny a taky chybí pár slovíček, které doufám ještě nejak přelouskám.


Dopisy Františka Bližňáka a přátel z Rakousko-uherské armády


Od: František Bližňák
 II. Kompagnie, 17. Bataillon, Bruck an der Leitha
  Feld 354 (Táborová pošta)
Komu: Ctěný pan Faustyn Šerý
21.9. 1914
Milá Františko, rodičové a děti.
Srdečně vás všecky pozdravuji a sděluju vám, že jsem v Bruku. Myslel jsem, že v neděli se z někým v Kroměříži sejdu. V sobotu z rána museli jsme si všecko sebrat a hned na vlak sedat. 14set samých starých a neřekl nám žádný kde pojedeme. Mrzí mě to, že jsem žádný dopis od vás nedostal a možná, že již ani nedostanu nebo nevím kdy pojedeme zas dál. Nás to také nemine to co ty první. Jak tu kartu obdržíte tak hned odepište kdyby mě to tady ještě zastihlo, abych měl spokojenější chvíle zde velice pořád.

 Tak vás moji drazí ještě jednou srdečně pozdravuji a dávám vám sbohem, nevím dopřeje-li nám pán Bůh, že se sejdeme. Pozdrav na všechny blízké.
Vojska je tu moc ??? a ??? ??? Jsem marod. Vzpomínejte si na náš ??? ???

 

Od: František Bližňák
Komu: Faustyn Šerý
Datum:???
Milá manželko, rodičové a děti.
 Já vás mnohokrát srdečně pozdravuji. Co se mě týká, já musím být zdravý. Nepomože mně, že mám žebra pochrámané. Kdo jen může hýbat rukama a nohama, vše ??? ??? dobrého nemáme k očekávání. Když jsme jeli do Kroměříže tak ??? ??? po Kroměříž jsme potkali 8 vlaků samých raněných a tak to jde pořád. My jsme po celých dňoch uzavřítí a v noci jen na zemi se povalujem. Jsme posavaď pohromadě coby králík v králíkárně.
??? ? ?? ??????? tak vás ještě jednou srdečně všecky pozdravuji a všecky přátele, sousedy a známé a piš mně milá ženo, co jest tam nového. Sbohem.
 Ptají se ???? po Máře a Františkovi??
Milé děti má adres moravana???
Silvestr Černošek??
Ulice Hostýnská čp 46??

 

Od: František Bližňák
II. Kompanie, K.K. Territorial Landsturmbataillon Nr. 17
(razítko pošty Miskoloz 7.10.1914)
Komu: Ctěný pan Faustyn Šerý
7.10. 1914
 Milá Františko, rodičové a mé milé děti.
 Ještě vás jednou srdečně všecky pozdravuji a sděluji vám, že pátého jsme vyjeli a pojedem čtyři dny do Galícije a zrovna do horkého. Tak vás ještě jednou všecky domácí, sůsedy, bratry a přítele srdečně pozdravuji. Toto píšu ve vlaku druhý den a noc cesty. Tak milé děti, modlete se za mě a ještě jednou vám dávám s Pánem Bohem. Jedeme v naložených vozech a mraze jsou.

 

Od: František Bližňák
II. Kompanie, K.K. Territorial Landsturmbataillon Nr. 17
Komu: Ctěný pan Faustyn Šerý
8.10. 1914
Milá Františko, rodičové a děti.
 Ještě vás jednou srdečně pozdravuji všecky vespolek a sděluji vám, že již jedeme 4 den vlakem a 3 noci a je veliká zima. Jak daleko pojedeme nevíme. Tam kde jsme měli jet do ??? máme tam jen 3 st??? Ale tam je všecko marné. Naši kamarádi co jeli týden před nama, již jedů poranění domů a mrtvých je jich moc. My jsme jeli na pěst?? A pořád jedeme dokola do Galicije. Jak to s námi skončí Pán Bůh sám ví. Patrónů mám stodvacet. Byli jsme poplašení v noci, že je Rus blízko tak jsme hned patróny vyfasovali a teď čekáme co dál s námi bude. A pište mně jste-li zdraví a co dělají děti, jestli na mě zapomněli a modlí se za mě.
Pozdravujte všecky. S Bohem moji drazí.
Nevím co je s vámi když od vás nedostávám žádné psaní.
Adresu tu samou pište.
 

Od: František Bližňák
Datum ???

Milá Františko, rodičové a milé děti.
Já vás ještě jednou srdečně pozdravuji všecky vespolek. Kartu jsem obdržel 25ho psanů, ale víc nic. Tak ještě se jednou s vámi loučím. 29ho měli jsme polní mši svatou biskup sloužil a přitom také přísahu. Tak již nás nic dobrého nečeká. Tak s Bohem milá ženo, rodičové a mé milé děti. Vzpomínejte na mě při modlitbách. Pozdrav na všechny přátele, bratry a sůsedy.
Jak to obdržíte, napište tů samů adres. Možná, že někde ji dostanu jestli budu na světě.


 

Od: František Ovesný
 K. u. K. Korpstrainkomando Feli?post No. 143
Komu: Ctěná paní Františka Bližňáková
Datum???
Milá přítelkyně.
Přijměte odemne srdečný pozdrav a milou vzpomínku. Kartu co jste mi poslala jsem od vás obdržel. Vy se mě ptáte po vašem manželovi. Já jsem s ním byl jak šel do nemocnice. Od té doby jsem s ním nebyl, protože jsme museli jít dál tak vám nemůžu nic sdělit více, ale většina přišla k zajetí???. Tak vás ještě jednou srdečně zdravím. Váš přítel František Ovesný a František Ďulík. Srdečný pozdrav mé milé Kodi????Od: Anton Holba
 IV. Kompanie, K.K. Territorial Landsturmbataillon Nr. 16
Komu: Ctěná Františka Bližňáková
1.11. 1914
Paní Bližňáková!
 Já Vám na vědomost dávám, že Váš manžel onemocněl. 28ho dostal křeče do nohou a do žaludku. Zůstal v městě Turka ve špitále. Co se s ním dále stalo, to Vám nemůžu psát. Možná, že ho vezli dál. Mě prosil abych Vám psal. S pozdravem Holba

Žádné komentáře
 
Tyto stránky mají pouze informativní charakter